МИСТЕЦТВО
Відкритий урок у 9 класі
Дата____________
Тема: Авангард: кубізм, футуризм, кубофутуризм.
Мета: Дати поняття про особливості стилів та їх виникнення. Ознайомити з
митцями, які пов’язали свою творчість з авангардом. Вчити інтерпретувати та
порівнювати твори мистецтва. Викликати бажання створювати живописні,
графічні та декоративні композиції у різних стилях і напрямах.
Виховувати естетичний смак.
Матеріал. Підручник, презентація художніх творів.
Альбоми та зображувальні засоби для учнів.
Хід уроку
І. Організація класу.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
·
Які художні стилі мистецтва ви знаєте? (готичний, романський,
візантійський, бароко, рококо, класицизм)
·
Розгляньте зображення і спробуйте визначити їх художній стиль.
·
Чи знаєте ви художників-авангардистів?
ІІІ. Основна частина.
Слово вчителя
За оцінками фахівців, у світі три найвідоміші художники: геній італійського
Відродження Леонардо да Вінчі; великий нідерландський постімпресіоніст Вінсент
Ван Гог і лідер модерністів іспанець Пабло Пікассо (1881-1973).
У тісній співпраці з французьким художником Жоржем Браком (1882-1963) П.
Пікассо заснував новий авангардний напрям — кубізм, який відображав кардинальну
зміну уявлень про простір у мистецтві. Назва напряму виникла після критичного
зауваження з приводу робіт Ж . Брака, що він зводить «міста, будинки і фігури
до геометричних схем і кубів», і нібито це — «кубічні примхи». Справді,
художники в простих формах — конуса, циліндра, куба тощо — намагалися знайти
просторові моделі речей і явищ, у яких прагнули передати складність і різноманіття
світу. Вони звернули увагу на природу зорових ілюзій, художніх уявлень.
Відмова від фігуративного живопису означала радикальну революцію в мистецтві.
У своєму розвитку кубізм пережив три періоди: сезаннівський, аналітичний і синтетичний.
На початковому етапі тривали експерименти з виділення геометричних форм із
предметів і фігур, розпочаті П. Сезанном (звідси й походить назва періоду). Під
впливом його живопису, а також африканської скульптури, створено знаменитих
«Авіньйонських дівчат» П. Пікассо (1907), що знаменували народження кубізму.
Художник відмовився від світлотіні й перспективи. Він зобразив масивні,
незграбні, спрощені фігури дівчат контурними, ламаними лініями, розділяючи тло
на уламки різної форми. Картина здавалася настільки авангардною, що шокувала
навіть самого автора.
Другому періоду (1909-1912) притаманна дрібна деталізація зображеного,
коли звичні об’єкти аналітично руйнують, їх ніби розкладають на окремі площини,
грані, кути зору (згори, знизу, збоку тощо). Усе це комбінувалося в композицію
натюрморту, рідше портрета чи пейзажу, а кольорова палітра свідомо
обмежувалася.
3 1912 року почався третій період: художники захопилися зворотним процесом
— синтезуванням і почали працювати в техніці колажу та аплікації. Вони конструювали
зображення з найрізноманітніших елементів: графічних знаків (літер, цифр,
нот), малюнків-схем, кольорового паперу, обривків газет, шпалер з орнаментом,
імітацій різних фактур, мотузок, шматків дерева і тканини, листів заліза,
наклейок. Усе це в уяві глядача мало складатися в певний образ (зазвичай
«натюрморт»). При достатньо віддаленій схожості з оригіналом сенс твору
підказувала його назва.
Експерименти Ж. Брака і П. Пікассо спричинили такий резонанс, що до
засновників кубізму приєдналися Хуан Гріс, Фернан Леже та інші художники.
(Випереджальне завдання. Виступи дітей)
Портрет митця
«Натхнення існує, але воно приходить під час роботи», — говорив
легендарний французький художник, іспанець за походженням, Пабло
Пікассо. За дев’яносто один рік життя він написав багато картин. Пікассо
також творив як графік, скульптор, кераміст, дизайнер. На полотнах
багатогранного митця в різні періоди панували реалізм, постімпресіонізм,
кубізм, неокласицизм, сюрреалізм. Народився П. Пікассо в м. Малазі в родині викладача
живопису. Талант хлопчика виявився рано: у вісім років він написав першу
картину «Пікадор», а в тринадцять став студентом Академії мистецтв у Барселоні.
Починаючи з першого автопортрета 1896 р., протягом життя Пікассо зображував
себе. На цих картинах реальна зовнішність переплітається із суб’єктивним
сприйняттям автора. Водночас автопортрети розкривають зміну стилів у його
творчості (див. с. 10-11). У перший так званий «блакитний період» (до 1904 р.,
коли художник остаточно переїхав жити до Парижа), у його творчості переважали
похмурі образи знедолених, холодна гама, меланхолійний настрій. «Рожевий
період» рясніє яскравими костюмами акробатів, атрибутами цирку, яким захопився
художник. І хоча на палітрі переважали життєрадісні кольори, сумні очі комедіантів
нерідко виражали самотність. Улюбленим персонажем став Арлекін. На цьому
образі, як і на автопортретах, можна простежити стильові пошуки Пікассо.
Від експериментів із кольором живописець перейшов до аналізу форми і змінив
інтерес до кубізму на імпресіонізм. У колажах він поєднував, здавалося б,
непоєднуване. Зображені атрибути натякали на реальність, утім становили для
глядачів якісь візуальні ребуси. Одним із мотивів численних натюрмортів Пікассо
були музичні інструменти, насамперед гітара і скрипка. Як театральний художник
Пабло Пікассо виконував декорації та костюми до балету «Парад» Еріка Саті. Під
час підготовки постановки художник познайомився з балериною Ольгою Хохловою,
яка згодом стала його дружиною (1918). Ольга не сприймала модерністських
новацій і визнавала лише класичне мистецтво, тому її портрети виконані у
реалістичній манері, як і більшість картин Пікассо цього періоду.
Тимчасове повернення до фігуративності виявилося відносним, оскільки разом
зі зразками «неокласицизму» художник продовжував писати й кубістичні
натюрморти. Коли ж світогляд художника трансформувався в сюрреалістичне бачення
світу, на полотнах з’явилися монстри (мінотавр, бик), черепи. На замовлення
уряду Іспанії П. Пікассо написав картину «Герніка» після того, як це іспанське
містечко було вщент зруйновано під час бомбардування фашистською авіацією у
період Другої світової війни. Художник працював несамовито й за місяць
представив величезну картину в чорно-білій палітрі. Фрагменти жахливих сцен
насильства, страждання, смерті людей і тварин вражали в композиції. Після
вторгнення фашистських військ у Париж, коли до Пабло Пікассо прийшли з
гестапо, офіцер, побачивши на столі репродукцію «Герніки», запитав: «Це ви
зробили?». «Ні, — відповів художник, — це зробили ви». Картина стала символом
протесту проти війни. Незважаючи на песимістичну тональність, якою нерідко
пройняті емоційні роботи великого іспанця, загалом вони сповнені любові до
людей і віри в життя. Картини Пабло Пікассо вважають найдорожчими у світі,
тому не дивно, що за популярністю вони посідають перше місце не лише у
відвідувачів музеїв, а й у викрадачів картин.
Засновником кубізму в мистецтві скульптури став український і американський
митець Олександр Архипенко (1887-1964). Формування художника
розпочалося в рідному Києві, потім він жив і творив у Москві, Парижі, Берліні,
Нью-Йорку. Творчість О. Архипенка перевернула традиційні уявлення про
мистецтво скульптури. Його роботам притаманні динамізм, лаконічність
композицій і форм, ліричність. Митець постійно експериментував, запровадив у
скульптуру увігнутість і отвір, як виражальні елементи пластичного мистецтва.
Вперше у світовій художній практиці він застосував простір «всередині»
скульптури, акцентуючи експресивні можливості «нульової», наскрізної форми —
«порожнечі». Митець увів до композицій скло, дерево, метал, целулоїд, працював
у манері абстракціонізму і конструктивізму. Також скульптор-новатор створював
об’ємні рухомі конструкції, обґрунтував і сконструював особливий механізм
«архипентуру», відкрив новий різновид рельєфного різьблення — так зване
«скульпто- малярство». Творчість О. Архипенка мала значний вплив на розвиток
модерністського мистецтва, у тому числі архітектури та дизайну в країнах
Європи та Америки.
Кубізм підготував художників і глядачів до сприйняття таких напрямів
авангарду, як футуризм і кубофутуризм.
Футуризм виник в Італії, і пер шими стеши його поширювати поети, до яких
пізніше приєдналися художники. Футуристи на чолі з Томмазо Марінетті ратували
за творче оновлення мистецтва, сповідували культ руху. Вони прагну ли
відобразити динамічну форму, втілити в ній енергію сучасного життя. їхніми
художніми засобами та прийомами були: контраст кольорів і форм, поєднання
різних ракурсів, рішучі мазки, подрібнення контурів і форм, динамічні лінії,
накладення послідовних фаз на одне зображення (принцип симультанності) тощо.
Лідер і теоретик футуризму Умберто Боччоніспробував виявити
засобами пластики життєву енергію і силу людини, передати в скульптурі рух
м’язів у момент її крокування. Бунтарський живопис Боччоні насичено енергією і
світлом, ніби випромінюючи його девіз «Абсолютний рух!»
У своїх творах Джакомо Балла прагнув до об’єднання форми,
кольору, руху і звуку. Картину, на якій він зобразив політ ластівки, глядачі
сприймають, як стилізовану розкадровку. Карло Карра передав
рух коня, яким керує жокей. Футуристи збагачували живопис додатковим виміром
— часовим. Стихія танцю привертала особливу увагу Джино Северіні.
Тож, демонстрація переміщення в просторі персонажів створювала ілюзію руху.
Футуризм мав своїх представників і в музичному мистецтві.
Відповідні експерименти започаткували Франческо Прателла і Луїджі
Руссоло, які виступили з маніфестом «Мистецтво шумів», характерного для
епохи автомобілів і літаків. Сенсаційний музичний образ потягу створив Артур
Онеггер.
На основі поєднання й переосмислення ідей кубізму і футуризму в
образотворчому мистецтві виник напрям кубофутуризм. Це еклектичне
явище проіснувало недовго, але подарувало світові таких яскравих представників
вітчизняного авангарду, як Давид Бурлюк і Олександр
Богомазов. Кубофутуризмом захоплювалися й К. Малевич, О.
Екстер та ін. Дух бунтарства і творчого кипіння притаманний діяльності
видатного авангардиста, поета і художника Давида Бурлюка (1882-1967).
Нащадку козаків-запорожців родом зі Слобожанщини (так він писав про своє
українське походження у «Спогадах футуриста») судилося стати ідеологом
модернізму. Спільність багатьох достатньо зухвалих естетичних ідей єднала
футуристів — поетів і художників. Володимир Маяковський вважав Д . Бурлюка
своїм «дійсним учителем ». За власними підрахунками художник намалював 15
тисяч картин. Їх розкидано по різних континентах, де жив і творив цей невтомний
мандрівник і бунтар у мистецтві, наче підтверджуючи своє прізвище імпульсивним
бурхливим характером і епатажною творчістю.
Олександр Богомазов (1880-1930) — фундатор вітчизняного кубо-
футуризму, якого називають «українським Пікассо». Художник і педагог залишив у
спадок не лише оригінальні картини, а й не менш цікаву теорію «якісних ритмів»
(трактат «Живопис і елементи»). Експерименти з ритмом збагачуються знахідками
в царині колориту: живописець шукає нові співвідношення локально забарвлених
кольорових плям. Отже, проголошуючи відмову від реалістичності, кубізм,
футуризм і кубофутуризм змінили мистецькі уявлення про відображення простору і
часу в образотворчому мистецтві. Вони відкрили шлях багатьом художнім стилям і
напрямам XX ст., щонайперше — абстракціонізму.
Словничок
Колаж (фр. collage — клеїти) — художня техніка, сутність якої полягає у
використанні в композиції різних наклейок із пласких (кольоровий папір,
шпалери, тканини) або об’ємних (мотузки, шматки дерев, метал) матеріалів.
Кубізм (фр. cubisme, від cube — куб) — модерністський художній напрям із переважанням
геометричних форм, заснований П. Пікассо і Ж. Браком на поч. XX ст.
Кубофутуризм (фр. cubofuturism) — художній напрям у поезії та
образотворчому мистецтві поч. XX ст., який об’єднав авангардні явища кубізму і
футуризму. Футуризм (лат. futurum — майбутнє) — радикальний
літературно-художній напрям авангардного мистецтва, був поширений на поч. XX
ст. Його представники оспівували майбутнє як еру техніки, високих швидкостей і
темпу життя.
ІV. Практична робота
Робота з ілюстраціями:
* Порівняйте зразки кубізму. Віднайдіть у них ознаки різних періодів І •
розвитку цього напряму. Уявіть, яка музика може «звучати» з картин, присвячених
музичним інструментам. Поміркуйте, чому саме цей мотив став улюбленим у
творчості кубістів.
* Як митцю вдалося передати рух у скульптурі? Поясніть, як ви розу мієте
назву картини У. Боччоні «Симультанний зір».
* Порівняйте образи блакитних танцівниць у футуристичному та
імпресіоністичному стилях. Як передано танцювальні рухи?
* Проаналізуйте футуристичні композиції українських художників. По
рівняйте їх із творами італійських футуристів і представників кубізму.
Художня творчість: Створити малюнок в авангардному стилі.
Слухати: А. Онеггер. «Пасіфік 231»
V. Завдання додому
Дати відповіді на запитання:
1. Назвіть особливості кубізму на прикладі конкретних творів.
2. Поясніть, у чому полягає головна відмінність футуристичних ком позицій
від інших авангардних художніх напрямів.
3. Поцікавтеся поетичною і художньою творчістю українських футуристів Д.
Бурлюка, М. Семенката ін.
4. Професійні випробування. Уявіть себе музичним редактором і доберіть
музичні твори до картин П. Пікассо різних стильових періодів його творчості для
документального фільму про митця. За бажанням — напишіть сценарій фільму.
5. У вільний час подивіться фрагмент балету Е. Саті «Парад». Зверніть
увагу на костюми за ескізами П. Пікассо. Подумайте, наскільки театральний
живопис Пікассо відповідає авангардній музиці балету.
Відкритий урок
з художньої культури
в 9 класі на тему:
ТЕМА. ПАМ’ЯТКИ КУЛЬТУРИ І МИСТЕЦТВА РІДНОГО
КРАЮ. КУЛЬТУРНО-МИСТЕЦЬКІ ЗАКЛАДИ.
ПАМ’ЯТНІ МІСЦЯ КРАЮ, ПОВ’ЯЗАНІ З
ЖИТТЯМ І ТВОРЧІСТЮ ВІДОМИХ МИТЦІВ
МЕТА: збагатити
емоційно-естетичний досвід учнів, пробуджувати особистісно-позитивне ставлення
до мистецьких цінностей;
розвивати художньо-практичні вміння та
навички;
формувати
комплекс художніх компетенцій, що забезпечують здатність керуватися набутими
знаннями та вміннями в самостійній діяльності, у процесі самоосвіти, а також
розуміння учнями зв’язків мистецтва з природним, соціальним і культурним
середовищем життєдіяльності людини, усвідомлення власної причетності до
художніх традицій рідного краю;
виховувати
культуру національного спілкування через вивчення художніх традицій свого
народу.
ОБЛАДНАННЯ: карта Куп’нського району,мультимедійний проектор,
комп’ютер, вислови відомих особистостей про культуру, мистецтво, афоризми про
патріотизм; фото історико-культурних заповідників, архітектурних пам’яток,
музеїв, театрів, концертних зал України; стенди, присвячені творчості
Заслуженої майстрині України Гутнік та майстру мікромініатюр Сядристому.
ТИП УРОКУ: урок-експедиція
Пізнання культури рідного краю
є невід’ємним компонентом
тих знань,які отримує будь-яка
людина у суспільстві.
Н.Моісєєва,
філософ
ХІД УРОКУ
І. Мотивація навчальної діяльності
Учитель. Розвиток
культури суспільства безпосередньо залежить від людей, які в ньому живуть. Саме
вони наділяють певним значенням події та явища, вирішують, як до них ставитися.
Усі регіони України мають власну історію
і багату культуру. Кожне покоління намагається залишити по собі слід у камені,
фарбі, звуці тощо. Цей спадок збагачує культуру, дає нащадкам усвідомлення
приналежності до свого народу і країни, право пишатися своїм минулим.
ІІ. Оголошення теми і мети уроку
А як ми зможемо пишатися своїм минулим, якщо не будемо
його знати досконало? Тому сьогодні на
уроці ми проведемо уявну експедицію пам’ятками культури і мистецтва рідного
краю, культурно-мистецькими закладами, пам’ятними місцями краю, які пов’язані з
життям і творчістю відомих митців. Будемо намагатися збагатити ваш
емоційно-естетичний досвід, розвивати
художньо-практичні вміння та навички; формувати розуміння зв’язків мистецтва з
природним, соціальним і культурним середовищем життєдіяльності людини,
усвідомлення власної причетності до художніх традицій рідного краю.
ІІІ. Актуалізація опорних знань учнів
Але для повного усвідомлення та
розуміння теми та мети уроку, давайте пригадаємо...
Репродуктивна
бесіда з елементами самостійної роботи
·
як називається
відданість і любов до своєї Вітчизни, до свого народу; прихильність до місця
свого народження, місця проживання? (Патріотизм)
·
Так. А чи вважаєш
ти, __________, себе патріотом? Чому?
·
Діти, пропоную
вашій увазі афоризми (на екрані та
додаток 1). Виберіть ті, які відповідають вашим поглядам. Прокоментуйте їх.
(Звучить
мелодія
української пісні літературного походження «Місяць
на небі», діти
самостійно письмово працюють на завчасно підготовлених вчителем аркушах, вчитель
записує у журнал тему уроку. Час
виконання завдання – 3 хвилини)
·
Прокоментуйте,
будь ласка, свої відповіді. (вчитель опитує
декількох учнів). Відповіді усіх інших учнів я опрацюю після уроку.
·
Протягом
виконання самостійного завдання звучала музика. Хто може назвати її?
·
До якого виду мистецтва
належить пісня? (музичного)
·
Давайте
пригадаємо, що ж, взагалі, означає поняття мистецтво? (Мистецтво
– одна з форм суспільної свідомості, виражена в образному віддзеркаленні
дійсності)
·
Чи можемо ми
музичне мистецтво назвати культурною спадщиною? (так)
·
Скажіть, будь
ласка, які форми збереження культурної спадщини ви знаєте? (бібліотеки,
музеї, галереї тощо)
ІV. Робота
над темою уроку
Учитель. Так, правильно. Це бібліотеки, музеї. І перша наша
експедиція була саме по бібліотекам та музеям нашого краю. Запрошую до слова
представників першої експедиції.
І експедиція (Додаток 2)( електронна презентація «Музеї та бібліотеки», коментар до неї, позначення на карті,
яка висить на дошці, папірцями місць розташування музеїв та бібліотек)
Учитель. Щойно
ми побачили з вами фото унікального експонату із Кислівського музею (гармата).
А чи представляють якусь культурну
цінність самі споруди? (так або ні)
Детальніше з пам’ятками архітектури рідного краю ознайомлять нас
учасники другої експедиції.
ІІ експедиція (Додаток 3)( електронна
презентація «Архітектура рідного
міста», коментар до неї, позначення на карті, яка висить на дошці, папірцями
місць розташування архітектурних споруд та пам’ятників)
Учитель. Чи
до будь-якого зразка культурної спадщини можна доторкнутися руками? (Ні)
Учитель.
Згодна. Тому що, наприклад, народний фольклор – це багатогранний культурний
діамант, у якому відображена історія, побут, звичаї пращурів. А зберігається фольклор у пам’яті народу, його
носії.
ІІІ експедиція
Учень. Ми
організували невелику експедицію і зараз пропонуємо вашій увазі її результати –
запис народних пісень нашого краю у виконанні корінних місцевих жителів Заїки
Зінаїди Михайлівни та Опришко Світлани Омелянівни. (звучить запис)
Учитель.
Завдяки таким обдарованим, відданим своєму народу жіночкам можливе
збереження, поширення та популяризація
народного фольклору у сучасному суспільстві. До речі, Світлана Омелянівна
присутня на уроці, тож давайте
поаплодуємо їй за її співочий талант та патріотизм. (аплодисменти)
Учитель.
Але не тільки завдяки цим якостям наші замляки заслуговують уваги та
пошани. Серед них почесне місце посідає відомий на весь світ майстер
мікромініатюр Сядристий Микола Сергійович. З його життям та творчим надбанням
ознайомлять нас учасники наступної експедиції. Їм слово.
ІV
експедиція(Додаток 4) (електронна презентація «Земляк, яким пишається вся школа», коментар до неї,
позначення на карті, яка висить на дошці, прапірцями будинку, де він жив,
школи, в якій навчався…)
Учитель. Діти, як ви знаєте, кожен клас нашої школи носить ім’я
видатної людини рідного краю. Ім’я Сядристого М.С. носить 2 клас.
Чи знаєте ви, які фестивалі, виставки, конкурси
народної творчості відбуваються у нашому краї? (конкурс декоративно-ужиткового
мистецтва на премію Гутнік С.О.)
Прослухайте уривок з пісні («Два кольори»). Про яке
ремесло в ній ідеться? (вишивка).
Про відому на всю Україну майстриню, жительку с.
Новоосинове розповість нам учасниця наступної експедиції Жигуліна Анна.
V
експедиція.(Додаток 5) (оформлений стенд з фотографіями її робіт, коментар до
них та коротка розповідь про майстриню).
Учитель. Які кольори та техніка притаманні нашій місцевості? (червоний
та чорний кольори).
Яка техніка вишивання популярна на сьогодні
серед сучасних киянок? (трипільська вишивка білими нитками). До речі, нещодавно
Гутнік С.О. була в Києві, зустрічалася з Сядристим М.С., передала йому наші
найщиріші побажання. А Микола Сергійович передав у подарунок нашій школі свою
книгу і слова привітання. (Вчитель
демонструє книгу з автографом Сядристого М.С.)
V.
Підсумок уроку
1. Відгадування кросвордів. (додаток 6) (діти об’єднуються у дві групи, розгадують
кросворд на швидкість; короткий аналіз
відповідей)
2. Подорож складеним туристичним
маршрутом. (вчитель прослідковує подорож указкою – діти називають
визначне місце).
V. Оцінки за урок з коротким коментарем.
VІ. Домашнє завдання: опрацювати матеріал підручника за темою «Художня культура
рідного краю»; підготувати альбом «Музика моєї родини» або «Мої улюблені
пісні».
Учитель.
Діти, зверніть увагу на те,
скільки ще залишилося місць на карті району, не позначених прапірцями. А це
означає, що ще багато цікавого можна дізнатися, вивчаючи пам’ятки культури і
мистецтва рідного краю.
Ми
сьогодні творчо, плідно попрацювали. То
ж давайте подякуємо одне одному – поаплодуємо! А гучність аплодисментів покаже ступінь
задоволеності від уроку.
Відкритий урок з образотворчого мистецтва
у 4 класі
Урок
образотворчого мистецтва: СВІТ КАЗОК В ІЛЮСТРАЦІЯХ
Мета:
- навчальна: навчати учнів зображати тварин
та людей в ілюстраціях до казок, передавати у живописному творі
індивідуальні характеристики обраного казкового персонажа;
- розвивальна: розвивати вміння
насолоджуватися ілюстраціями до літературних творів, аналізувати їх;
формувати естетичні почуття, смак;
- виховна: прищеплювати любов до
літературних творів, дбайливе ставлення до книжок.
Оснащення
- Матеріали та інструменти: альбоми,
олівці, акварель, пензлі, ємності для води, серветки для витирання рук та
пензлів, клейонки.
- Зоровий ряд: ілюстрації до літературних
творів (В. Єрко. Ілюстрації до «Снігової королеви»; М. Михайлошина.
Ілюстрації до «Дитячого кобзаря» Т. Г. Шевченка; К. Лавро. Ілюстрація до
казки «Пан Коцький»; О. Кошель. Ілюстрації до збірок поезій «Наша мова
солов’їна» та «Чи я в лузі не калина була», ілюстрації до казки
«Івасик-Телесик»;
І.
Штанка. Ілюстрації до казки «Івасик-Телесик»); улюблені книжки, які діти
принесли на урок.
Тип уроку:
комбінований урок.
ХІД УРОКУ
1.
ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ
МОМЕНТ
Привітання.
Перевірка готовності учнів до уроку
1.
МОТИВАЦІЯ
НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ
Учитель.
Видатний американський письменник Ернест Хе- мінгуей казав: «Немає друга
відданішого за книгу». А що означає улюблена книга для вас?
Сьогодні ми
дізнаємося, як художник створює ту книгу, яка потрапляє до ваших рук з
книжкової фабрики.
- АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ ЗНАНЬ Бесіда
- Чи маєте улюблену книжку? Яку? Чи
принесли ви її на наш урок?
- Чим вона вас приваблює?
- Чи багато в ній ілюстрацій?
1.
ВИКЛАДАННЯ
НОВОГО НАВЧАЛЬНОГО МАТЕРІАЛУ
Розповідь
учителя
— Що таке
ілюстрація?
Якщо ми
гортаємо сторінки книги з казками, то бачимо багато красивих, яскравих
малюнків. Ці малюнки називають ілюстраціями, а виконують їх
художники-ілюстратори.
Для того щоб
створити цікаву ілюстрацію, яка передаватиме зміст тексту, художники дуже
уважно читають той твір, який згодом ілюструватимуть, уявляють тих героїв, які
там діють, та події й пригоди, що трапляються з героями твору. Потім вони
накреслюють невеличкі малюночки, щоб визначитися із зображенням персонажів
твору, і вже після цього починають працювати над ілюстраціями. Це дуже
копітка, складна, але водночас цікава робота.
Погляньте
уважно, як зображують художники- ілюстратори казкових тварин. Вони дуже
відрізня-
ються від
тих, яких ми зустрічаємо на вулиці (кішка, собака) або у зоопарку (лисиця,
вовк, ведмідь та ін.). Художники їх начебто наділяють людськими рисами —
тварини ходять на задніх лапах, розмовляють, часто одягнені в ошатне вбрання.
(Учитель демонструє наочність.)
Якщо
розглянути ілюстрації різних художників-ілюстраторів до того самого твору, то
можна побачити, що вони дуже різняться. Як ви вважаєте, чому? Тому, що в уяві
кожного художника персонажі твору виглядають по-своєму. (Учитель демонструє
наочність.)
Олександр Кошель.
Ілюстрації до казки «Івасик-Телесик»
|
У вашій уяві
герої казок можуть відрізнятися від тих, яких ви бачите на сторінках улюбленої
книжки. Тому сьогодні на уроці ви всі перетворитеся на художників-ілюстраторів
і проілюструєте свої улюблені казки.
Катерина Штанко.
Ілюстрація до казки «Івасик-Телесик»
|
1.
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
2.
ІНСТРУКТАЖ
Учитель.
Перед початком роботи над ілюстрацією оберіть формат паперу (прямокутний чи
квадратний, великий чи маленький) та його розташування (вертикальне чи
горизонтальне). Для того щоб ілюстрація вийшла гарною та передала враження від
тексту твору, слід обрати невеличкий епізод, визначити героїв та правильно
розмістити їх на аркуші паперу. Для того щоб звернути особливу увагу на
головного героя твору, його завжди виділяють кольором, розміром та розміщенням
на аркуші паперу.
- САМОСТІЙНА ПРАКТИЧНА РОБОТА УЧНІВ
Творче
завдання № 1
Індивідуальна
робота. Намалюйте ілюстрацію до української народної казки. Застосуйте
матеріали, які, на вашу думку, якнайкраще допоможуть передати зовнішність і
характер казкових персонажів.Колективна робота. Разом із однокласниками
влаштуйте виставку малюнків «Світ казок».Творче завдання № 2
Намалюйте
ілюстрацію до своєї улюбленої казки.
Творче
завдання № З
(у класі з
високим рівнем навчальних досягнень)
Можливий
варіант завдання, коли весь клас малює ту саму казку, але різні її епізоди.
Учитель заздалегідь розписує кожний епізод на окремому аркуші паперу. Учні
всліпу витягують папірець із певним епізодом, який малюватимуть. Наприкінці
уроку клас «видає» проілюстровану казку.
- АКТУАЛІЗАЦІЯ НАБУТИХ ЗНАНЬ
Бесіда
т Чи цікавою
для вас була робота художника-ілюстратора? т Який епізод до улюбленої казки ви
намалювали? т Яких героїв ви зобразили на своїх ілюстраціях?
1.
ПІДБИТТЯ
ПІДСУМКІВ УРОКУ
2.
Підбиття
підсумків (загальна оцінка уроку).
3.
Визначення
завдання для підготовки до наступного уроку (принести на наступний урок
альбоми, олівці, гуаш, пензлі).
Проголошення
уроку завершеним.
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (2 хв.)
1. Привітання.
Відкритий урок у 7 класі
Тема: Чарівний світ декоративно-ужиткового
мистецтва. Оберег Дерево Життя.
Виконання
у різних видах і техніках
декоративно-ужиткового мистецтва орнаменту Дерево Роду («Вазон»).
Мета
уроку:
навчальна: формувати знання про символи в українських орнаментах, історією виникнення оберегу Дерево Роду, вчити дотримувати
основних принципів композиції Дерево Життя, підбирати колірну гаму, розширювати
знання про побудову симетричних композицій;
розвивати: зорову пам'ять, спостережливість;
удосконалювати прийоми роботи із різними матеріалами, активізувати творчу
діяльність; розвивати інтерес до традицій народу;
виховувати: розуміння взаємозв’язку навколишнього світу
через створення художнього образу засобами декоративно-ужиткового
мистецтва; любов до українських традицій та культури.
Тип
уроку: закріплення та
узагальнення знань.
Обладнання: слайд-шоу презентація «Дерево Життя»; зоровий ряд:
Ф.Панка «Хата моя біла хата», М.Теліженко «Наша хата» українське
декоративне мистецтво, малюнки з
символами, зразки витинальних, композицій «Дерево життя».
Музичний ряд: пісня «Сік землі» у виконанні Матвієнко, українські
мелодії
Матеріали: пластилін, фарби, пензлі, кольоровий папір, клей,
ножиці.
Хід
уроку
І. ОРГАНІЗАЦІЙНИЙ МОМЕНТ (2 хв.)
1. Привітання.
2. Перевірка
готовності до уроку.
3. Упорядкування робочих місць. Об’єднання учнів класу у 3 пари.
3. Упорядкування робочих місць. Об’єднання учнів класу у 3 пари.
Учитель.
-
На уроці ви
будете працювати у парах. За правильні відповіді та гарну
роботу отримаєте бали. Чим більше балів – тим ближче перемога пари, вище оцінка за урок. Тож будьте уважні та активні.
Візьміться за руки і побажайте один одному успіху!
ІІ. ПОВІДОМЛЕННЯ ТЕМИ Й МЕТИ
УРОКУ (1 хв.)
Учитель
Сьогодні на
нас чекає захоплива творча робота, віртуальна подорож у міфічну сиву давнину…
Тема уроку «Чарівний світ декоративно-ужиткового мистецтва. Оберег Дерево
Життя». Засобами декоративно-ужиткового мистецтва ми створимо чудові роботи.
ІІІ. АКТУАЛІЗАЦІЯ ОПОРНИХ
ЗНАНЬ ( 2 хв.)
На дошці
розташовані фрагменти зображень різних
видів декоративно-ужиткового мистецтва.
Учитель
Згадаємо слова
відомого українського скульптора Івана Гончара, що декоративно-ужиткове мистецтво – вид
художньої діяльності, твори якого мають практичне, естетичне і магічне обрядове
значення.
-
Які види
декоративно-ужиткового мистецтва
зашифровані на картинках? (Діти відповідають)
(За правильну відповідь – 2 бали у вигляді карток із зірочками)
-
А що об’єднує усі
види декоративно-ужиткового мистецтва? (Відповіді учнів) (2 бали)
-
Так, це
візерунки, орнаменти, якими майстри
прикрашають рушники, скрині, глечики, килими та інші вироби, бо слово ДЕКОР – в
перекладі з французької мови означає… ( відповіді учнів) «прикраса». (2 бали)
-
Як
називається декоративна переробка
природних форм? (Відповіді) (2 бали)
-
Так це
СТИЛІЗАЦІЯ, тобто спрощення і узагальнення форм природи.
Учитель
Стилізовані зображення і у такому виді декоративно-ужиткового мистецтва
як витинанка.
- Витинанка – це…
(відповіді учнів) (2 бали)
(Витинанка –
це різновид декоративно-ужиткового мистецтва, твори якого
вирізують з паперу.)
ІV.МОТИВАЦІЯ НАВЧАЛЬНОЇ ДІЯЛЬНОСТІ (1 хв.)
Учитель (Запрошує учнів, які підготувалися до виступів)
Звучить пісня у виконанні Ніни Матвієнко «Сік
землі».
-
Діти! Слова цієї пісні нагадують нам з вами,
що кожен народ – як єдина родина має своє коріння. Це наше минуле, наші предки
та їх звичаї.
Родина є
осередком любові, добра та усіх людських чеснот. Саме в родині виховується
любов до Батьківщини, до свого роду, свого народу, рідного дому.
Учень
1
Ми, українці, нація прадавня,
На цій землі – багато тисяч літ.
Культурою й традиціями славна,
І багатющий в нас духовний світ.
Учень 2
Ми на своїй землі віки й тисячоліття,
Тут славний рід, родина і сім’я.
Коріння у землі, а в небо — пишне віття.
У світі — українці нам ім’я.
Тут славний рід, родина і сім’я.
Коріння у землі, а в небо — пишне віття.
У світі — українці нам ім’я.
Іде в майбутнє рідна Україна,
У світле і високе майбуття.
І наш народ — одна свята родина,
А кожен з нас в родині цій дитя.
У світле і високе майбуття.
І наш народ — одна свята родина,
А кожен з нас в родині цій дитя.
V. Сприймання нового матеріалу (3
хв.)
Учитель
-
Як засобами
декоративного мистецтва можна розповісти
про свою родину? (Відповіді учнів)
-
Увага на екран. (Слайд 1)(На екрані слайд-шоу «Дерево Життя - родинне
дерево»)
(Під час пояснення
матеріалу демонструються слайд-шоу презентація «Дерево Життя»)
Учитель. (Слайд 2) Рідний дім завжди був для
людини цілим усесвітом і захищав від
усяких негараздів. Вважали, наприклад, що хата ставала повноцінним захисником
людини тільки тоді, коли її оздоблювали витинанками, вишиваними рушниками або
розписом. Окремі знаки-символи не тільки прикрашали житло, одяг та предмети
побуту, а повинні були охороняти, захищати, оберігати від злих духів, приносити
щастя – тобто називалися оберегами. Сьогодні, діти, ми детально ознайомимось із
одним хатнім оберегом, коріння якого сягають у сиву давнину не тільки
українського, а й інших народів Європи. Це Дерево Життя або Світове Дерево.
Учитель
(Слайд
8.) СВІТОВЕ ДЕРЕВО - це символ Неба і
Природи, емблема світу і людини. Наскільки неповторне це дерево в переплетенні своїх
стовбурів, гілок, листя, цвіту і плодів, настільки неповторний світ у своїх
виявах, а людина - у своїй душі.
Учень 1.
(Слайд
9-12) Світове дерево складається із трьох частин: верхня — символізує сферу
богів, душ померлих предків, середня — життя людей і всього живого на землі, а
нижня частина — це коріння, основа і початок світу. Дуже часто дерево життя
зображують у вигляді вазона або деревця із квітами у вазі або горщику,
доповнюючи його зображенням птахів.
Учень
2
(Слайди
13-23) Дерево Життя — найпоширеніші мотиви народного мистецтва, особливо
вишивки на рушниках, малюнки на печах та дверях українських хат, керамічних
кахлях та посуді (тарелях, глечиках). В українських міфах життя дерев і життя
людей взаємообумовлені, що особливо виявилося у давньому звичаї саджати дерево
при народженні дитини (якщо дерево буде добре рости, то дитина також буде гарно
розвиватися). Обрядове дерево присутнє у багатьох слов'янських обрядах як
календарних (Різдво, Масляна. Вербиця, Великдень, Майське Дерево, Куст,
Купайло), так і родинних, народження дитини, весілля, проводи до війська. У
серцевині Дерева Життя заховані саме Життя і найвища його мета — безсмертя.
Учень 3
(Слайди 24-31
)Дерево Життя — це й дерево роду. Найпоширеніша
схема зображення світового дерева — стовбур із трьома гілочками. Верхні
гілочки – це діти, середні – батьки, а нижні –
старші предки. Такі дерева
вишивали червоними нитками по білому полотну долі-рушника й вивішували як обереги над образами, вікнами, портретами родичів. Птахи, які
є посередниками між світом живих і світом предків, а також охоронцями роду, в
колядках і казках виступають помічниками й порадниками в підборі пари. При
цьому вони, звичайно ж, сидять на дереві.
VІ. ПРАКТИЧНА РОБОТА (22 хв.)
Учитель.
-
Орнамент «Дерево
Життя» вважали головним оберегом родини.
Витинанками із зображенням таких орнаментів прикрашали печі, стіни, стелі
осель.
-
А тепер ви
створите своє «Дерево Життя» у техніці витинанки і прикрасите піч вашої родини-пари.
-
Які різновиди витинанки нам відомі? (Витинанка буває силуетною, ажурною, складаною)
(Слайд 22-24)У витинанці
зображуються візерунки не прості, а оберегові.
(Перегляд зразків на екрані).
-
Дібрати до ваших
композицій стилізовані знаки – символи добра допоможе скриня.
Прийом «Чарівна скриня»
Учитель
У
цій «Чарівній
скрині» зберігаються таємничі
символи-знаки, які здавен вважаються магічними оберегами усього роду людського.
Учитель і підносить скриню до кожної групи учнів, вони
дістають картку із зображеннями символів. А на ваших столах - конверти, у яких
завдання та інструкція з ТБ.
(Учні отримують по черзі
символи, зображені на картках зі скрині. На звороті карток розшифровка їх
значень)
Учитель
- Уважно прочитайте правила з техніки безпеки
та розгляньте картку із зображенням символів, які традиційно використовуються у
декоративному мистецтві , а особливо у витинанках з мотивом «Дерево Життя».
Правила
поводження із гострими інструментами
- Ножиці служать для праці, а не для гри.
- Передавати ножиці іншому лише кільцями веред.
- Завершивши роботу, сховати ножиці у безпечне місце.
3. Правила вирізування витинанки
- Роботи в техніці витинанки треба наклеювати на кольоровий фон, тому лінії потрібно не тільки прорізати, а й вирізати.
- Як у малюнку ми за допомогою ліній різної товщини передаємо форму предмета, так і у витинанці домогтися результату можна, зменшуючи чи збільшуючи товщину лінії, яку вирізаємо.
- Дуже часто, через неправильне вирізування, частини виробу вивалюються і з’являються дірки.
- В нашій роботі лінії мають бути подвійними. Коли лінії йдуть від згину аркуша, то вирізуємо їх від середини. Ті ж лінії, які знаходяться на середині виробу, ми спочатку проколюємо чи прорізаємо, а потім кінчиком ножиць зверху або з-під низу вирізуємо.
- Деякі частини ( прожилки на листі) слід вирізувати не безперервною лінією
- Ножиці служать для праці, а не для гри.
- Передавати ножиці іншому лише кільцями веред.
- Завершивши роботу, сховати ножиці у безпечне місце.
3. Правила вирізування витинанки
- Роботи в техніці витинанки треба наклеювати на кольоровий фон, тому лінії потрібно не тільки прорізати, а й вирізати.
- Як у малюнку ми за допомогою ліній різної товщини передаємо форму предмета, так і у витинанці домогтися результату можна, зменшуючи чи збільшуючи товщину лінії, яку вирізаємо.
- Дуже часто, через неправильне вирізування, частини виробу вивалюються і з’являються дірки.
- В нашій роботі лінії мають бути подвійними. Коли лінії йдуть від згину аркуша, то вирізуємо їх від середини. Ті ж лінії, які знаходяться на середині виробу, ми спочатку проколюємо чи прорізаємо, а потім кінчиком ножиць зверху або з-під низу вирізуємо.
- Деякі частини ( прожилки на листі) слід вирізувати не безперервною лінією
( інакше буде дірка) , а залишаючи
перегородки.
- Після того я вирізано усі частини квітки чи листка, вирізуємо роботу по контуру. Розкриваємо виріб, наклеюємо на підготовлений фон. ( На екрані схема етапів роботи)
- Після того я вирізано усі частини квітки чи листка, вирізуємо роботу по контуру. Розкриваємо виріб, наклеюємо на підготовлений фон. ( На екрані схема етапів роботи)
Самостійна робота учнів у групах
Звучить українська народна музика
VІІ. ЗАКРІПЛЕННЯ
ЗНАНЬ. ЗАХИСТ РОБІТ (8 хв.)
Кожна пара по черзі презентує власну композицію Дерево Життя,
пояснюючи зміст символіки, яку обрали учні даної пари (знаки, кольори) Наприклад: 1 пара. «Наша витинанка вирішена у вертикальному форматі, вона містить
побажання: любові (зозулі на гілках); (ромби ) – врожаю; безсмертя роду
(ягоди); чистоти і чарівності (лілії);
синій колір означає – здоров’я,
жовтий – багатий врожай; червоний -радість»; пара 2. «Ми витинанкою
прикрасили піч символом Дерева Життя і
зичимо усім присутнім надію на
добро (червоні квіти); здоров’я (сині
олені як символ сили), доброї долі (бджоли)»; 3 пара «Дерево Життя, що
прикрашає нашу піч захистить від зла (півники жовтого кольору, червоний мак),
подарує добро ( червона гвоздика), щастя (голуби)».
VІІІ. ПІДСУМОК
УРОКУ (1хв.)
Учитель.
Людське
безсмертя зроду і до роду
Увись
росте з коріння родоводу.
І
тільки той, у кого серце чуле,
Хто
знає, береже минуле
І
вміє шанувать сучасне, -
Лиш
той майбутнє вивершить прекрасне!
-
Саме вам,
діти, вивчати, берегти, шанувати і вивершувати. Хай буде щасливою ваша дорога,
нехай ваші оселі обминає горе! Нехай буде безхмарним ваше життя, а доля чесною,
незрадливою на своїй квітучій землі між рідних людей.
Виставка робіт. Підрахунок балів.
Самооцінювання або взаємооцінювання
учнів.
Значення символів
-
Верхня
квітка – вогонь життя
-
Хрест – стародавній символ вічного життя
-
Колесо
– символ сонця, попередження від зла
-
Птахи
– символ людських душ, посередники між
світом живих і світом предків, а також охоронці роду, помічники
-
Риби
– життя і спасіння роду
-
Ангели
– хранителі роду
-
Горщик
– першопредок, коріння
-
Метелики
– небо, безсмертя, відродження і воскресіння
-
Бджоли
– Божа тварина, символ доброї долі, свята
-
Сосна, верба, соняшник – символи, що лікують
-
Коза
– добробуту і родючості
-
Голуб –
чистоти і святості, любові та вірності. Голуб на дубі – щаслива сім’я.
-
Зозуля
– одна з «найміфічніших» птахів. Зозуля-ворожка сповіщає про весну і пророкує
людині, як довго вона буде жити. Означає також кохання.
-
Ластівка
– «чиста пташка», якій притаманна жіноча символіка. Вона несе на своїх крилах
радість-весну, добру звістку
-
Мак має чарівну силу, яка захищає від усякого зла
-
Ягоди –
символ крови, безсмертя роду
-
Півень
– перемога добра над злом, символ дня, сонця
-
Лілія
– чарівність, чистота, любов
-
Вуж
– охоронець, зародження життя
-
Олень,
кінь – помічник людей, який несе світло,
символ витривалості, достатку
-
Гвоздика
– краса, простота
-
Павучок
–сонце, попередження зла)
Символіка кольорів
-
Червоний - мабуть є найбагатозначнішим
кольором і найдавнішим. Символізує добро, радість життя, для молодих - надію на
щасливий шлюб. Саме червоне яйце є головним символом Воскресіння, жертовності і
небесного вогню. Символізує також пролиту за людей кров воскреслого Спасителя і
радість життя.
-
Жовтий - небесне світило, тепло,
врожай.
-
Зелений - означає весняне пробудження
природи, надію, життя.
-
Блакитний - небо, повітря, чистота і
здоров'я
-
Бурий, коричневий - землю і її приховану
життєдайну силу.
-
Чорний - колір ночі, потойбіччя, всього невідомого і таємного.
В писанці, будучи тлом, виявляє силу інших кольорів, так само, як в житті
темрява дає змогу зрозуміти, що таке світло. Також символізує нескінченність
життя людини, продовження буття після смерті.
6 клас
Тема: Пейзажний живопис
Урок-конкурс
Мета:
закріпити знання про живопис як вид
образотворчого мистецтва, про пейзаж та його особливості; розвивати творчі
здібності та фантазію учнів; сприяти усвідомленню цілісності, єдності вивченої
теми; формувати творчу активність.
Тип
уроку: контроль та оцінювання знань і вмінь, урок-конкурс
Обладнання
для вчителя: репродукції картин, кросворд, мішечок, «зірочки».
Обладнання
для учнів: гуашеві та акварельні фарби, склянка з водою, пензлики,
папір.
Хід уроку
І. Організаційний момент.
Учитель
повідомляє, що цей урок підсумковий і буде проведений у формі конкурсу. Пояснює
порядок оцінювання навчальних досягнень.
ІІ. Перевірка і оцінювання навчальних
досягнень.
Учням
пропонується конкурс, який складається з
п’яти турів.
Тур 1 «Зорепад»
Учитель
ставить запитання кожному ряду по черзі. За правильну відповідь, яку дав учень,
отримує «зірочку» і виходить в наступне коло змагань.
Запитання.
1)
Жанр образотворчого
мистецтва, що відображає предмети і явища реального світу за допомогою
фарб.(живопис).
2)
Основним зображувальним
засобом живопису є…(колір).
3)
Види живопису ( мозаїка,
фреска, станковий живопис).
4)
Жанри живопису (
анімалістичний, міфологічний, пейзаж, побутовий…).
5)
Як називається вид живопису,
на якому зображено море? (марина).
6)
В яких видах образотворчого
мистецтва відображено пейзаж? (живопис, графіка, художнє фото).
7)
Уявна лінія на рівні очей, що
відповідає видимому горизонту на рівній місцевості і слугує основою для
правильної побудови перспективи, називається…(лінією горизонту).
8)
Гармонійне поєднання кольорів
як один із засобів емоційної виразності називається…(колорит).
9)
Які існують закони
перспективи? (повітряна, лінійна, тональна).
Тур 2 «Пізнай руку майстра»
Учасники туру
по черзі витягують із мішечка репродукції картин і називають їх авторів. Хто не
назвав – вибуває.
Тур 3 «Знатоки»
Відгадування
кросворду.
1.Вид пейзажу, що зображує гори.
2. Морський пейзаж.
3.Архітектурний
пейзаж.
4. Людина, що створює пейзаж.
5. Вона допомагає зобразити предмети на площині такими як
вони є.
6.Прозора фарба, що розводиться водою.
Тур 4 «Відгадай»
Визначити жанри
образотворчого мистецтва.
Тур 5 «Фантазійний»
Дається учням
завдання продумати , як саме вони ознайомлять прибульців з іншої галактики з
традиційними та національними особливостями нашого народу.
Тур 6 «Митці»
Учні отримують
картки з жанрами живопису. За короткий час
потрібно виконати малюнок певного виду.
ІІІ. Підсумок уроку.
Підбиття балів,
нагородження переможців емблемами з написом «Мистецтвознавець», оцінює рівень
знань і вмінь учнів.
Відкритий урок у 5 класі
Тема: Асоціативно-образна форма. Створення образів фантастичних істот за мотивами творів Марії Приймаченко
Мета:
на прикладі творів Марії Приймаченко поглибити знання учнів про
асоціативність форми та декору, їх емоційний характер і зв’язок, вчити створювати власні асоціативно-образні форми, досягати їх художньої виразності,
розвивати асоціативно-образне мислення
та бажання бути творцем.
Зоровий
ряд: твори М. Приймаченко ”Фантастична
звірина”, ”Гороховий звір”, ”Загроза війни”, ”Бичок –третячок”; дитячі роботи
минулих років.
Тип
уроку: урок повідомлення нових знань
Хід уроку
1.
Активізація уваги учнів
Кожний урок, діти, є для вас
своєрідною мандрівкою в країну Знань. Команда, яка вирушає в мандрівку, має
бути готовою до всіляких труднощів і здатною вирішувати складні завдання. Свою
готовність до сьогоднішньої мандрівки ви
доведете, якщо відповісте на запитання.
Гра "Ланцюжок"
Клас, стоячи, слухає речення, з якими вчитель
звертається до конкретних учнів або групи учнів. Продовження має бути коротким,
хто не знає – естафета відповіді переходить далі. На дошці слова-підказки (
художній образ, форма, лінія, пляма, колір, декор, мистецтво, картина).
Відповідь оцінюється, як готовність до мандрівки, і дає право сісти за парту.
-
Відтворення навколишнього світу у художніх образах називається . . .
-
Свої думки, почуття, переконання художник доносить до глядача через ...
- Головна ознака, за якою відрізняються
один від одного всі об’єкти навколишнього світу...
-
Контур форми можна передати при допомозі...
- Головний художній засіб в живописі...
- Орнамент,
візерунок як прикраса на посуді...
- Твір, створений
художником ...
Ви
довели свою готовність до сьогоднішньої мандрівки, а тих, хто не знав
відповіді, ми все одно беремо з собою, але вони повинні будуть довести, що ми в
них не помилилися.
2.Оголошення
теми і мети уроку
У
вчителі сьогодні ми з вами візьмемо народну художницю України Марію
Приймаченко.(Портрет). Ознайомившись із її творами, ми відкриємо іще кілька таємниць майстерності художника,
керуючись якими, ви спробуєте створити свої власні твори.
3.Вивчення
нового матеріалу
- Що ви знаєте про Марію Приймаченко?
Марія
Овксентіївна Приймаченко прожила довге, нелегке, але красиве життя. Народилася
30.12.1908 р. (за старим стилем, а за новим – 12.01.1909 р.) в с. Болотня
(тепер Київської області). Вже кілька років її немає ( з 1997 р.),але
залишились її твори, які дивують глядачів, надихають і навчають добру.
М.Приймаченко
– народна художниця із надзвичайно багатою уявою. Її ім’я занесене до Всесвітньої енциклопедії наївного мистецтва, її твори
відомі у світі. Познайомимось із ними і
прочитаємо їх.
Демонструється твір “Гороховий звір” (назва не
повідомляється)
-
Кого і що тут зображено?
- Це
реальна чи фантастична істота?
-
Кого вона вам нагадує?
- Як
художньо майстриня збагатила площину тулуба фантастичної істоти? Що нагадує вам
такий декор?
- Чи
пов’язаний цей декор із тими рослинами, по яких ступає цей дивний звір? Що
це за рослини?
- Де
живе, на вашу думку, ця вигадана істота? Як ви назвете такого звіра?
-
Який він має характер? Чому ви так думаєте? (Звертається увага на м’яке
поєднання кольорів, округлу форму та ін.)
- Чи
хотіли б ви, щоб така істота жила насправді?
Демонструється твір “Фантастична звірина” (
назва не повідомляється).
-
Кого художниця зобразила в даному творі?
- Що
нагадує вам дана істота? З чим асоціюється?
-
Який декор тулуба та голови
істоти? Яка його роль? Як би ви назвали цей твір?
Далі
демонструється робота М. Приймаченко “Загроза війни”( назва не
повідомляється).Знову аналіз твору за допомогою питань:
- Яку істоту зображено тут? Вона добра чи зла?
Чому ви так думаєте?
- Що нагадує вам форма цієї дивної істоти?
- Як прикрашена форма? Яка роль декору? Як би
ви її назвали?
- Чи хотіли б ви, щоб цей монстр жив
насправді? Чи існує у світі зараз те, що уособлює даний образ?
Отже,
фантастичні “Звірі з Болотні” Марії Приймаченко утверджують в душах людських
Добро і заперечують Зло. Її твори надихали багатьох художників. Спробуємо
ж і ми зобразити вигаданих
нами істот, повчимося цієї справи в майстрині, у якої:
1)
форма істот вигадана, але чимось нагадує форми реально існуючих;
2)
декор форми, оточення істоти допомагають зрозуміти художній образ, все працює
на образ;
3)
чітко “читається” характер і вдача (доброта, злість, настороженість, впертість
і т. п.)
Дітям пропонуються завдання: зобразити
фантастичну істоту (на вибір: ”Тиша”, ”Ехо”, ”Бабай”, ”Чорнобильський монстр” і
т. п.). Послідовність роботи:
а)
словесна характеристика образів;
б)
розгляд дитячих робіт минулих років;
в) з чого почати: від асоціативної форми – до
образу ( з крапок, поставлених стихійно, а потім з’єднаних між собою; з
“тьоків- патьоків”: на папір нанести
фарбу, аркуш перехилити так, щоб фарба потекла
і утворилися “тьоки – патьоки”, в яких, якщо уважно придивитися, можна
побачити натяк на образ; дати фарбі вільно розпливтися по мокрому аркуші,
роздивитися, на що схожа пляма, що утворилася); обрати свідомий початок пошуку
образу, відштовхуючись від власного відчуття і розуміння.
Далі слідує практична робота учнів, в ході
якої, хто потребує, отримують поради.
4.
Закріплення вивченого матеріалу
- З творами якої української художниці ви
сьогодні познайомилися на уроці?
- Ви пробували творити у стилі Марії
Приймаченко. Який результат ваших спроб?
( Показ кращих робіт. Аналіз зробленого.)
- Чи існує зв’язок між формою, декором і
художнім образом? Яким є цей зв'язок?
5.
Домашнє завдання: закінчити розпочату роботу, досягти художньої
виразності форми. Скласти розповідь про того, кого ви зобразили.
Немає коментарів:
Дописати коментар